خط ویژه : 77200111-021

نصب دوربین مداربسته غیرمجاز

مجازات نصب دوربین مداربسته غیرمجاز

زندگی در جوامع انسانی همواره با بعضی از مشکلات مثل نصب دوربین مداربسته غیرمجاز همراه است، بعضی افراد با نصب این سیستم های نظارتی در جایی که اجازه عرفی و شرعی اش را ندارند ایجاد مشکل برای دیگران می کنند.

معمولا این جرم در میان مشاغلی که با مردم بیشتر سروکار دارند مشاهده می شود، دوربین را در جایی که قابل تشخیص برای افراد نباشد قرار می دهند تا در مکانی که اجازه ورود و نظارت ندارند تصویر تهیه نمایند.

ماده 36 قانون مدنی می گوید که حق هر شهروند است که حریم خصوصی او محترم شناخته شود. محل سکونت، اماکن، جاهای خصوصی و وسایل نقلیه شخصی از تفتیش و بازرسی مصون است، مگر زمانی که قانون چنین حکمی صادر کند.

اگر برای قانون محرز شود که فردی در بعضی از مکان ها که اجازه اش را نداشته است اقدام به نصب دوربین مداربسته غیرمجاز نموده است و اقدام به ضبط تصاویر نامناسب افراد می کند می تواند با حکم قانونی به آنجا ورود کرده و مورد تفتیش و بازرسی قرارش دهد.

مکان های ممنوع برای نصب دوربین مداربسته

بعضی از مکان ها هستند که معمولا نصب دوربین مداربسته غیرمجاز بسیار بیشتر از جاهای دیگر گزارش می شود، در نظر داشته باشید که این جرم فقط مختص به کشور ما نیست و با پیشرفت تکنولوژی افراد سواستفاده چی همه جای دنیا اقدام به این کار می کنند. جاهایی که بیشتر این اتفاق می افتد عبارتند از:

اتاق های استراحت هتل ها

هتل محل استراحت است و معمولا افراد به همین منظور به آن مراجعه می نمایند، متاسفانه بسیار پیش آمده است که کارمندان یا مدیران هتل اقدام به نصب دوربین مداربسته غیرمجاز در این جور مکان ها کرده باشند تا تصاویر گاها نامناسب مشتریان خود را ضبط نمایند.

اتاق پرو بوتیک ها

یکی از جاهایی که افراد برای خرید لباس مراجعه می کنند بوتیک ها است، معمولا افراد پس از انتخاب لباس اقدام به تست در اتاق پرو می نمایند، متاسفانه در این راسته هم هستند فروشندگانی که اقدام به نصب دوربین مداربسته غیرمجاز برای شکار تصاویر برهنه و نامناسب مشتریان خود می کنند.

سرویس بهداشتی: از دیگر جاهایی که هر گاه مراجعه می کنید باید دقت نمایید تا دوربین مداربسته غیرمجاز در آن جاسازی نشده باشد سرویس بهداشتی است، به خصوص با پیشرفت دوربین ها و انتقال بی سیم تصاویر سرویس های عمومی محلی برای این جور تخلفات شده اند.

برای اطلاعت بییشتر از دوربین‌ مداربسته با کیفیت کلیک کنید.

استخر عمومی و خصوصی

یکی از جاهایی که اکثر افراد بدون لباس حاضر می شوند استخر است و بسیار پیش آمده است افرادی اقدام به نصب دوربین مداربسته غیرمجاز به صورت مخفی در این جور جاها برای شکار تصاویر برهنه به خصوص خانم ها کرده باشند.

مشاعات داخلی آپارتمان ها

بعضی از قسمت های آپارتمان ها مشاع هستند و افراد نمی توانند به صورت سرخود اقدام به نصب دوربین مداربسته غیرمجاز نمایند، بهتر است که برای نصب دوربین حتما با مدیر ساختمان هماهنگی لازم انجام شود تا مشکل قانونی ای پیش نیاید.

Unauthorized CCTV installation

Unauthorized CCTV installation

هدف افراد از نصب دوربین غیرمجاز چیست؟

نصب دوربین مداربسته غیرمجاز به معنای نقض حریم خصوصی افراد است. افرادی که به انجام چنین اعمال قبیحی می‌پردازند معمولاً دارای اهداف شوم و غیرقانونی ای هستند. اهدافی که معمولا افراد می خواهند به آنها دست یابند شامل موارد زیر می ‌شود:

جاسوسی و حفظ کنترل:

برخی افراد با نصب دوربین مداربسته غیرمجاز به منظور نظارت و جاسوسی بر افراد دیگر این کار را می کنند. به طور مثال، افراد می‌ توانند از دوربین‌ های مداربسته برای رصد و ضبط فعالیت‌ ها و حرکات افراد در خانه‌ ها، محل‌ های کار یا محل‌ های عمومی استفاده کنند.

سرقت و تخریب:

هدف دیگر از نصب دوربین مداربسته غیرمجاز، تسهیل عملیات سرقت و تخریب است. با نظارت بر فعالیت‌ ها و حرکات مردم و متوجه شدن از آنچه که بر روی دوربین ضبط شده است، افراد برای سرقت از منازل، فروشگاه‌ ها یا سایر مکان‌ ها برنامه‌ ریزی می کنند.

سوءاستفاده جنسی و نقض حریم خصوصی:

یک هدف دیگر از نصب دوربین مداربسته غیرمجاز به نقض حریم خصوصی و سوء استفاده جنسی مربوط است. افراد می ‌توانند دوربین‌ ها را به طور مخفیانه در مکان‌ هایی مانند سرویس‌ های بهداشتی عمومی، حمام ها یا اتاق پرو بوتیک ها قرار دهند تا از تصاویر ضبط شده برای سوء استفاده جنسی و اخاذی کردن استفاده کنند.

مجازات نصب دوربین مداربسته غیرمجاز

با توجه به رشد تکنولوژی و زیاد شدن جرم نصب دوربین مداربسته غیرمجاز بر آن شدیم تا در مورد مجازات چنین عملی توضیح دهیم تا شما خوانندگان گرامی نسبت به آن آگاهی پیدا کنید اما لازم است بدانید که این کار جرایم مختلفی را به وجود می آورد که مجازات هایشان متفاوت است.

ماده 745 قانون مجازات اسلامی می گوید که هر کس به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اقدام به نظارت بر افراد نماید و تصاویر برهنه و خارج از عرف جهت سو استفاده از آنها تهیه نماید محکوم بوده و در صورت اثبات جرم قانون با او شدیدا برخورد خواهد کرد.

با توجه به قانون بالا نصب دوربین مداربسته غیرمجاز که موجب هتک حیثیت افراد شود سوای از مجازات حبس برای شاکیان می تواند با جزای نقدی نیز همراه باشد، میزان حبس و جریمه را معمولا قاضی با توجه به ابعاد پرونده تعیین می نماید.

اخاذی

اگر تصاویری که توسط مجرم تهیه شد برای اخاذی از افراد برای گرفتن پول یا بردن آبرویشان استفاده می شد، پرونده سوای از آن جرم به جرایم دیگر هم مزین می شود که پس از تحقیقات لازم قاضی باید تصمیم مناسب را بگیرد.

بر اساس ماده 699 قانون مجازات اسلامی هرگاه فردی دیگری را تهدید به قتل نفس، ضرر مالی، ضرر به آبرو و افشای اسرار نماید و برای این کار چیزی از او بخواهد جرم اخاذی شکل گرفته و مرتکب به مجازات قانونی محکوم است.

معمولا در چنین جرایمی مثل نصب دوربین مداربسته غیرمجاز که منجر به اخاذی می شود قانون عنصر روانی و اثرات جرم فرد را در نظر می گیرد و با توجه به اسناد و مدارک برای مجرم درخواست حبس و جریمه نقدی می کند تا به مجرم سزای عملش برسد.

مطالعه بیشتر: تجهیزات امنیتی نرم‌ افزاری دوربین شبکه

مجازات نصب دوربین مداربسته غیرمجاز
مجازات نصب دوربین مداربسته غیرمجاز

بهره برداری جنسی

در بسیاری از موارد نصب دوربین مداربسته غیرمجاز به بهره برداری جنسی می انجامد، این جرم با توجه به منتشر شدن یا نشدن تصاویر میزان مجازات متفاوتی را برای افراد به دنبال خواهد داشت که معمولا قاضی هتک حرمت و جریحه دار شدن افکار عمومی را مد نظر قرار خواهد داد.

اگر عکس و فیلم به صورت گسترده پخش شود و حیثیت فردی که تصاویرش ضبط شده است برود می تواند با توجه یه میزان جرم افراد بسته به این که سازمان یافته باشد برایشان حکم افساد فی الارض صادر شود که ممکن است حتی به اعدام ختم شود.

بردن آبرو

بر اساس قوانین نظام اسلامی اگر کسی اقدام به نصب دوربین مداربسته غیرمجاز نماید و تصاویر حاصل از آن را منتشر نماید که منجر به بی حیثیت شدنش شود محکوم است و برای او مجازات های سنگینی در نظر گرفته شده است.

امروزه با توجه به فضای مجازی این مشکلات بسیار پیش می آید که افراد اقدام به منتشر کردن تصاویری می نمایند که به شیوه ای کاملا غیر مجاز تهیه نموده اند، اگر کسی که تصویرش پخش شده پیگیری نماید به طور قطع قوه قضائیه اقدامات لازم را صورت خواهد داد تا افراد مجرم به سزای عملشان برسند.

مجازات کسی که به این شیوه اقدام به بی آبرو کردن افراد نماید از شش ماه تا چند سال حبس است که قاضی در این مورد تصمیم می گیرد، معمولا سوای از حبس جریمه ای بین پنج تا صد میلیون ریال بنا بر نظر قاضی برای متهم در نظر گرفته می شود.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت آوابصیر با سال ها تجربه در زمینه نصب دوربین های مداربسته شبکه و آنالوگ آمادگی دارد تا خدماتش را به شما عزیزان ارائه نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مطالب پر طرفدار

فهرست مطالب