مقالات آموزشی

انتخاب دوربین برای طلافروشی

ضرورت بکارگیری سیستم مداربسته و دوربین شبکه در طلا فروشی ها بر کسی پوشیده نیست، متاسفانه پوشش تصویری در این مراکز غالبا استاندارد و مطلوب نیست، و از این روست که در هنگام بروز  رخدادهای غیر منتظره، نقص در عملیات باز بینی تصاویر سبب بروز نارضایتی کاربران می شود، لذا در طلا فروشی ها بطور خاص در نظر داشتن مطالب زیر حائز اهمیت است.

  1. پوشش کامل خیابان مشرف به مغازه، و بهره گیری از دوربین پلاک خوان در حد امکان
  2. پوشش پیاده رو ها، با دوربین های دام ضد ضربه
  3. در نظر گرفتن یک دوربین WDR با لنز بسته  در ورودی، جهت ثبت چهره افراد با نهایت وضوح، وجود این قابلیت، اثرات مخرب نور شدید بیرون را خنثی ساخته و صحنه های بیرونی را نیز نمایش می دهند.
  4. نصب دوربین های لازم جهت نمایش کلی داخل مغازه بطوری که  روبروی مشتریان باشد،
  5. دوربین ویژه ترازو ، بطوریکه نمایشگر و کفی آن را پوشش دهد، چنانچه نمایشگر اعداد  ترازو شرایط چشمک (flicker) داشته باشد، با افزایش زمان شاتر مثلا 1/50 مشکل مرتفع می گردد. معمولا برای این منظور جهت حداقل سازی سایز دوربین ازنوع پین هول کوچک استفاده می کنند.
  6. دوربین ویژه گاو صندوق، طوریکه وقتی گاوصندوق باز می شود کلیات ورود و خروج زیورآلات یا پول و یا چک ها مشخص باشد، برای این منظور دوربین بایستی متمایل به بالا و سمت چپ صندوق تعبیه گردد.
  7. نصب یک مانیتور مناسب و نمایش تصاویر دوربین ها بر روی آن ، عامل بازدارنده ای  بسیار موثری می باشد، و در خیلی از موارد، افراد سارق را از انجام سرقت علنی یا مخفی منصرف می سازد.
  8. ترجیحا از سیستم مدار بسته IP به جای آنالوگ استفاده شود ، چون در این صورت می توان از دوربین های مجهز به کارت حافظه اختصاصی بهره جست ، با داشتن این قابلیت ممتاز،  تحت هر شرایطی مانند عدم ضبط تصاویر توسط دستگاه مرکزی و یا سرقت آن توسط سارقان، تصاویر ضبط شده در کارت حافظه قابل استفاده و استناد خواهد بود.
  9. وجود میکروفن وضبط اصوات مشتریان وسایرین، فوق العاده حائز اهمیت بوده و ضرورت جدی دارد، در این راستا  بایستی توجه داشت که هر چه میکروفن نزدیک منبع صوت و به دور از باد کولر باشد، نتیجه بهتری درپی خواهد داشت. 
  10. پوشش کامل تصویری پیش خوان ، با دوربین های WDR، پر اهمیت است  تا نورهای اضافی و انعکاس های چراغ ها به حداقل برسد، برای رسیدن به این هدف نقاط بالا سر پیش خوان بهترین موقعیت برای نصب دوربین هستند، جهت رسیدن به حداکثر بهره وری می بایست از دوربین های با لنز متغیر بهره جست تا صرفا بر روی پیش خوان تنظیم گردند تا فضای نمایشی زائد نداشته باشیم.

برای داشتن وضوح قابل قبول جهت تشخیص زیورآلات برای هر میلیمتر مربع از پیش خوان حداقل نیاز به چهار پیکسل تصویری است تحت این شرایط چنانچه یک دوربین دو مگا پیکسل داشته باشیم ، تعداد پیکسل دید افقی 1920 خواهد بود، در این صورت حداکثر طول افقی که دوربین بایستی پوشش دهد حدودا یک متر به دست می آید، چنانچه فاصله پیش خوان تا میز را 2 متر در نظر بگیریم، زاویه دید دوربین تقریبا 27 درجه محاسبه می شود ،  با توجه به موجودی بازار مصرف، ارائه چنین زاویه بسته ای صرفا با دوربین لنز متغیر امکان پذیر است.

با توجه به طول پیش خوان که غالبا  بیش از یک متر است، بایستی  جهت پوشش کامل، تعداد دوربین ها را افزود، در این راستا ممکن است، بهره گیری از یک دوربین با دقت بالا پیشنهاد گردد، بر فرض اگر بخواهیم با یک دوربین عرض دومتر را پوشش دهیم ،  نیاز به یک دوربین 8 مگاپیکسلی خواهد بود، با توجه به گران بودن دستگاه های ضبط 8 مگاپیکسل و دوربین مذکور، قطعا استفاده از دو دوربین 2 مگا پیکسل مقرون  به صرفه تر می باشد، در هرصورت  نظر مشتری در بکارگیری هر کدام از تجهیزات بایستی اعمال گردد.

پیشنهاد مطالعه ویژه : ۵ نوع از حملات سایبری به دوربین های مداربسته

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا